Aktualności

BANIALUKA, KORCZAK, DOM

06 / 08 / 2021

Janusz Korczak (Henryk Goldszmit) - lekarz, pedagog, pisarz, publicysta i działacz społeczny. urodził się 22 lipca 1878 lub 1879 r. w Warszawie. Zginął prawdopodobnie 7 sierpnia 1942 r. w Treblince.

Nieprzypadkowo w dniu dzisiejszym publikujemy informacje o ważnym dla nas wydarzeniu. Teatr Lalek Banialuka otrzymał dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację wyjątkowego projektu pt. „Banialuka, Korczak, Dom”, w ramach którego powstanie czytanie performatywne poświęcone postaci Janusza Korczaka.  Do realizacji wydarzenia zostali zaproszeni wspaniali twórcy: Anna Augustynowicz – reżyseria,  Artur Pałyga – scenariusz, Jacek Wierzchowski – muzyka. 

W ostatnim swoim wpisie Doktor Janusz Korczak pisał:

4 sierpnia 1942
„ Podlałem kwiaty, biedne rośliny sierocińca, rośliny żydowskiego sierocińca. – Ziemia spieczona odetchnęła.
Przyglądał się mojej pracy wartownik.  Czy go drażni czy rozrzewnia ta moja pokojowa o szóstej rano czynność. 
Stoi i patrzy. Nogi szeroko rozstawił. 
(…)„ Ojcze nasz który jesteś w niebiesiech…
Modlitwę tę wyrzeźbiły głód i niedola.
Chleba naszego.
Chleba”.

Henryk Goldszmit, całe życie poświęcił osieroconym dzieciom. Opiekował się nimi w założonym przez siebie sierocińcu. Lekarz. Pedagog. Pisarz. W 2017 raku Teatr Lalek banialuka wystawił premierę na motywach „Króla Maciusia Pierwszego”. Tym razem po raz drugi sięgniemy nie tylko do twórczości Korczaka ale przede wszystkim skupimy się na biografii Starego Doktora i Jego ostatniej drodze. Ten prekursor praw dziecka na początku sierpnia 1942r. towarzyszył swoim podopiecznym w drodze do obozu koncentracyjnego w Treblince. Doktor i dzieci przez 4 godziny szli godnie w kierunku Umschlagplatz. Korczak mimo możliwości ratunku nie opuścił „swoich” dzieci. Ten wstrząsający widok zapamiętał Władysław Szpilman: „5 sierpnia (...) przypadkowo stałem się świadkiem wymarszu Janusza Korczaka i jego sierot (...). Spędził z nimi długie lata swojego życia i teraz, w ich ostatniej drodze, nie chciał ich zostawiać samych. Chciał im tę drogę ułatwić. Wytłumaczył sierotom, że mają powód do radości, bo jadą na wieś (...). Gdy spotkałem ich na Gęsiej, dzieci idąc, śpiewały chórem, rozpromienione, mały muzyk im przygrywał, a Korczak niósł na rękach dwoje najmłodszych, także uśmiechniętych, i opowiadał im coś zabawnego”.

autor dramatu Artur Pałyga
reżyseria Anna Augustynowicz
muzyka Jacek Wierzchowski

Dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Partnerami projektu są: Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka, Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944), Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej

Patronat medialny; Dziennik Teatralny, Telewizja Katowice, Radio Katowice, Kronika Beskidzka, Beskidzka 24

W listopadzie na deskach Teatru Lalek Banialuka
Więcej szczegółów wkrótce.

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji w Polityce Prywatności tej strony.