2019-03-26
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU

 

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU

 

 

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest na całym świecie od 1962 roku. Data 27 marca upamiętnia pierwszy sezon Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku.

W tym roku Święto Teatru obchodziliśmy 25 marca w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Uroczystość rozpoczęła się od odczytania przez aktorkę naszego Teatru Dagmarę Włoszek orędzia Międzynarodowego Instytutu Teatralnego autorstwa kubańskiego reżysera Carlosa Celdrana.

Nagrodą Prezydenta Miasta w dziedzinie teatru uhonorowane zostały:

Małgorzata Bulska – aktorka naszego teatru, która stworzyła w Banialuce wspaniałe role  w spektaklach nagradzanych Złotą Maską i Atestami ASSITEJ: Zielony Wędrowiec, W beczce chowany, Księga dżungli i Król Maciuś Pierwszy. Za rolę Królowej Marii w spektaklu Król umiera otrzymała na festiwalu w Opolu nagrodę za animację lalek. Od wielu lat z wielkim zaangażowaniem i pasją realizującą się również w edukacji teatralnej.

Monika Jędrzejewska - koordynatorka Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej. Współpracuje przy tworzeniu programów festiwali, doborze zespołów zagranicznych i koordynuje ich prezentacje. Jest odpowiedzialna za kontakty z mediami. Wykazuje się ogromną dbałością w budowaniu wizerunku bielskiej Banialuki.

Tradycyjnie podczas uroczystości wręczono „Laur Dembowskiego” – nagrodę artystyczną bielskiego koła ZASP. W tym roku laur trafił do Dagmary Włoszek za tytułową rolę w przedstawieniu „Pchła Szachrajka” oraz za rolę w spektaklu „Tuwim i…”.

Następnie Prezydent Miasta Jarosław Klimaszewski złożył gratulacje  aktorkom Teatru Lalek Banialuka Barbarze Rau i Marii Byrskiej, które 18 marca w Instytucie Teatralnym w Warszawie zostały uhonorowane podczas uroczystego spotkania zorganizowanego przez Zarząd Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP-Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji oraz Polski Ośrodek Lalkarski POLUNIMA z okazji Światowego Dnia Lalkarstwa.

Prezydent Jarosław Klimaszewski poinformował i pogratulował nominacji do tegorocznych "Złotych Masek" i wręczył kwiaty dyrektorom obu Teatrów.

 

 

 

 

"Tradycja teatru jest horyzontalna. Nie ma nikogo, kto by powiedział, że teatr znajduje się
w jakimś centrum świata, w jakimś mieście czy budynku uprzywilejowanym. Teatr, tak jak ja
go odbieram, rozciąga się według pewnej, niewidzialnej geografii, miesza żywoty tych, co go
tworzą z rzemiosłem teatralnym w jedną, scaloną ekspresję. Wszyscy mistrzowie teatru
umierają ze swoimi momentami geniuszu i swym niepowtarzalnym pięknem, wszyscy znikają
w ten sam sposób nie pozostawiając niczego, co by chroniło ich przed zapomnieniem i
czyniło dostojnikami". 

 

Międzynarodowy Dzień Teatru
Orędzie Międzynarodowe ITI - 2019
Carlos CELDRÁN
przekład z języka hiszpańskiego Urszula Aszyk

 

 

 

CAŁE ORĘDZIE MOŻESZ PRZECZYTĆ TUTAJ

 


 

Fotografie udostępniło Biuro Prasowe Bielska-Białej

 


 

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana

Samorządowa Instytucja Kultury

Newsletter

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana, w celu korzystania z prowadzonej przez Teatr Lalek Banialuka usługi „Newsletter”. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zapoznałam/em się z Regulaminem świadczenia usługi Newsletter

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana został podłączony do sieci szerokopasmowej w zwiazku z realizacją projektu „Budowa sieci szerokopasmowej dla miasta Bielska-Białej” został zrealizowany przez Urząd Miasta Bielska – Białej przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.


  

Strona internetowa www.banialuka.pl  jest obecnie w przebudowie. Teatr pozyskał środki finansowe aplikując w konkursie o dofinansowanie zadania realizowanego ze środków pozostających w dyspozycji ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego z programu TEATR I TANIEC 2020 – zadanie dodatkowe pn. „ e-witryna. Artystyczne okno na świat”.