2019-09-04
JACEK POPŁAWSKI NOWYM DYREKTOREM

 

  Jacek Popławski nowym Dyrektorem Teatru Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej

 

 

Od 1 września 2019 r. funkcję Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Teatru Lalek Banialuka pełni Jacek Popławski, bielszczanin – aktor, reżyser, menedżer kultury. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (ob. Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego), Wydziału Lalkarskiego we Wrocławiu, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem. Ukończył studia podyplomowe dla menedżerów kultury na Uniwersytecie Ekonomicznym (ob. Akademia Ekonomiczna) w Katowicach. Posiada dyplom reżysera teatralnego.

 

Swoją drogę zawodową zaczynał jako aktor. Pracował w Teatrze „Maska” w Rzeszowie, Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach. Reżyserował w teatrach w Rzeszowie, Katowicach, Częstochowie, Będzinie i Słupsku. W 2006 roku otrzymał wyróżnienie w XII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za rolę Torgolika w spektaklu „O Smoku Grubeloku” w reż. Petra Nosálka. W 2015 roku został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Od września 2016 roku do lipca 2019 roku pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora ds. Artystycznych w Teatrze „Maska” w Rzeszowie. Jest członkiem stowarzyszeń i związków branżowych: Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA, Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów, Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych.

 

Z radością, ale i pokorą obejmuję dyrekcję Banialuki; Teatru z bogatą tradycją oraz niepodważalnym dorobkiem artystycznym. Bielska scena niezmiennie od ponad 70 lat gości wybitnych artystów teatru, którzy pracując ze świetnym zespołem artystycznym tworzą podziwiane, zapadające w pamięć widowiska. Teatr wypełnia swą misję, służy mieszkańcom, pozostając ciągle w krajowej czołówce artystycznej.  

Chciałbym życzyć młodszym i starszym widzom Banialuki, aby ten nowy rozdział obfitował w EMOCJE, bo dzięki nim i dla nich Teatr właśnie jest. Budząc uczucia, uczy nas o nas samych, kształtuje sferę psychiczną, duchową, społeczną oraz intelekt.

Właśnie rozpoczynamy nowy sezon. Trwają już próby do kolejnej premiery. Jesteśmy. Zapraszamy.

 

Do zobaczenia!


fot. Agnieszka Morcinek

 

 


 

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana

Samorządowa Instytucja Kultury

Newsletter

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana, w celu korzystania z prowadzonej przez Teatr Lalek Banialuka usługi „Newsletter”. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zapoznałam/em się z Regulaminem świadczenia usługi Newsletter

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana został podłączony do sieci szerokopasmowej w zwiazku z realizacją projektu „Budowa sieci szerokopasmowej dla miasta Bielska-Białej” został zrealizowany przez Urząd Miasta Bielska – Białej przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.


  

Projekt Surfuj z kulturą i poznaj magię teatru
dofinansowano ze środków Ministra Kultury 
i Dziedzictwa Narodowego  pochodzących
z Funduszu Promocji Kultury.