2019-10-03
„ORESTEJA?” z Charleville-Mézières wraca do Bielska-Białej!

 

Sukces spektaklu „Oresteja” na 20. Światowym Festiwalu Teatrów Lalek

w Charleville-Mézières we Francji

 

W dniach 26 i 27 września Teatr Lalek Banialuka wystąpił trzykrotnie na 20. Światowym Festiwalu Teatrów Lalek w Charleville-Mézières we Francji. Zaproszenie do wzięcia udziału w tym Festiwalu było dla nas dużym wyróżnieniem, tym bardziej, że od dawna nie gościł tam żaden teatr z Polski. To niewątpliwie największy międzynarodowy festiwal teatrów lalek na świecie, podczas którego występują teatry z całej Europy i świata. Na 10 dni Charleville-Mézières staje się stolicą światowego lalkarstwa.

Spektakl „Oresteja?” w reżyserii François Lazaro został znakomicie przyjęty i nagrodzony gromkimi brawami. Rozmach Festiwalu zachwycił nasz Zespół teatralny, biorący udział w zagranicznym wyjeździe.

W piątek 11 października o godz. 18.00 nasi Widzowie będą mieli okazję zobaczyć „Oresteję” na bielskiej scenie w specjalnej cenie 15 zł. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami.

Spektakl wyróżnia oryginalna interpretacja antycznego dramatu, znakomite aktorstwo, interesująca plastyka i ekspresyjna muzyka. Marek Waszkiel znakomity historyk teatru i krytyk teatralny napisał: Jakież to miłe uczucie, kiedy siedząc na widowni teatralnej doświadcza się autentycznych wzruszeń, emocji, które sprawiają, że chciałoby się zatrzymać czas, albo powiedzieć za poetą „chwilo trwaj, jesteś piękna”(…) Niezwykły spektakl. Powstał w koprodukcji Banialuki z francuskim Clastic Théâtre François Lazaro. Lazaro bywał w Bielsku-Białej i wcześniej, przed laty wyreżyserował słynną „Samotność” według Schulza (ze scenografią Jerzego Zitzmana), potem „Martwe słowa” i „Król umiera” Ionesco. Najnowsza realizacja jest jednak wyjątkowa i to z wielu powodów. Po pierwsze, powstał spektakl wizualny, jakich w zasadzie u nas nie ma (...) Po drugie, Lazaro jest nieznanym u nas przypadkiem lalkarza-artysty, który wie w jakiej materii pracuje i co z niej może wydobyć. „Oresteja?” jest spektaklem utkanym z obrazów i metafor. Można by się pospierać o drobne sceny, może wyrzucić kilka minut, nie zmienia to jednak faktu, że mamy do czynienia z dziełem wyjątkowym, atrakcyjnym i niecodziennym.

 

LINK DO CAŁOŚCI RECENZJI

Serdecznie zapraszamy, gramy ostatni raz w tym roku!

 

 


Fotorelacja z 20. Światowym Festiwalu Teatrów Lalek w Charleville-Mézières we Francji.

foto Marek Ziarko

 


 

 


 

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana

Samorządowa Instytucja Kultury

Newsletter

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana, w celu korzystania z prowadzonej przez Teatr Lalek Banialuka usługi „Newsletter”. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zapoznałam/em się z Regulaminem świadczenia usługi Newsletter

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana został podłączony do sieci szerokopasmowej w zwiazku z realizacją projektu „Budowa sieci szerokopasmowej dla miasta Bielska-Białej” został zrealizowany przez Urząd Miasta Bielska – Białej przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.


  

Strona internetowa www.banialuka.pl  jest obecnie w przebudowie. Teatr pozyskał środki finansowe aplikując w konkursie o dofinansowanie zadania realizowanego ze środków pozostających w dyspozycji ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego z programu TEATR I TANIEC 2020 – zadanie dodatkowe pn. „ e-witryna. Artystyczne okno na świat”.