2018-09-24
PREMIERA PRZEDSTAWIENIA "TUWIM I... "


23 września na deskach Banialuki pojawiło się nowe widowisko. "Tuwim i …". Przedstawienie, którego premiera zbiega się z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i powstania grupy Skamander będzie oparte na tekstach Juliana Tuwima - jednego z „wielkiej piątki poetów”. W żywiołowej inscenizacji, skierowanej do dzieci szkolnych i całych rodzin, wyreżyserowanej przez Pawła Aignera nie zabrakło znanych i lubianych wierszy poety, które niezmiennie bawią, uczą i łączą kolejne pokolenia.

 

"Bardzo lubię sposób, w jaki ten reżyser igra w Bielsku-Białej z polską poezją – widzieliśmy tu wcześniej „Ballady i romanse” według Mickiewicza czy wybitną „Zieloną Gęś” Gałczyńskiego, a także współczesnego „Zielonego Wędrowca”. Jego poczucie humoru, wyobraźnia teatralna oraz umiejętność przenikliwego odczytania tudzież wykorzystania na scenie różnorodnych kontekstów sprawiają, że są to zawsze widowiska bardzo atrakcyjne, zabawne i mądre zarazem. Taka jest także zabawa ze znanymi wszystkim dziecięcymi wierszami Tuwima. Powstało wspaniałe widowisko dla każdej kategorii widzów. Dzieci cieszą się nim po prostu. Młodzież znajduje radość również w warstwie muzycznej, w którą Piotr Klimek wkomponował aluzje i cytaty z hip-hopu, jazzowych evergreenów, rocka czy muzyki pop. A dorośli? Oprócz tych samych przyjemności, co dzieci i młodzież odkrywają w tym widowisku atrakcje tylko dla siebie. Tuwim na rocznicę niepodległości? O tak, jego talent wybuchł wraz z niepodległą Polską."

 

/ Janusz Legoń, Kurier.BB /

 /fot.Darek Dudziak/

 


 

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana

Samorządowa Instytucja Kultury

Newsletter

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana, w celu korzystania z prowadzonej przez Teatr Lalek Banialuka usługi „Newsletter”. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zapoznałam/em się z Regulaminem świadczenia usługi Newsletter

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana został podłączony do sieci szerokopasmowej w zwiazku z realizacją projektu „Budowa sieci szerokopasmowej dla miasta Bielska-Białej” został zrealizowany przez Urząd Miasta Bielska – Białej przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.


  

Strona internetowa www.banialuka.pl  jest obecnie w przebudowie. Teatr pozyskał środki finansowe aplikując w konkursie o dofinansowanie zadania realizowanego ze środków pozostających w dyspozycji ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego z programu TEATR I TANIEC 2020 – zadanie dodatkowe pn. „ e-witryna. Artystyczne okno na świat”.