2020-03-13
BANIALUKA. TEATR NA ZDROWIE! 3

 

 

BANIALUKA. TEATR NA ZDROWIE!

 

Za nami trzecie spotkanie z cyklu „Banialuka. Teatr na zdrowie”. Tym razem spotkaliśmy się z pacjentami dziennymi oddziału psychiatrycznego bielskiego szpitala pediatrycznego. Aktorzy występujący w naszej najnowszej premierze, legendarnej bajki Hansa Ch. Andersena „Księżniczka na ziarnku grochu” (reż. B. Kierc) wykorzystali tekst bajki jako początek rozmów o tak istotnych tematach jak wiara w siebie i odwaga, a także o tremie i sposobie radzenia sobie z nią. Odgrywając sceny ze spektaklu dzieci zaczęły zastanawiać się co determinuje bycie prawdziwym. Czego tak naprawdę poszukuje nasz samotny książę? Co to znaczy dla niego PRAWDZIWA księżniczka? Sam książę po tygodniach poszukiwań, stracił już nadzieję na znalezienie kogoś właściwego dla siebie i słuchając swojego wewnętrznego głosu, że coś jest nie tak (z każdą kolejną kandydatką) powrócił do domu. Wydawałoby się, że już na zawsze zostanie samotny i nie ma dla niego nadziei. Wtedy jednak w ciemną i burzową noc wydarza się coś czego nikt się nie spodziewa. Do bram miasta puka prawdziwa księżniczka, która jest remedium na samotność księcia.  W naszych czasach samotność jest być może większa niż kiedykolwiek. Nowinki techniki, które miały nas przybliżyć postawiły ścianę między nami. Zatracamy umiejętność głębokiej i szczerej rozmowy, bycia ze sobą. Ilość nienawiści wylewającej się każdego dnia z naszej komunikacji niszczy pewność siebie u ludzi i pozbawia ich odwagi słuchania siebie samego. Warsztaty z lalką i odgrywanie sceny przez lalkę pozwala transponować swoje emocje na obiekt zewnętrzny i w ten sposób łatwiej mówić o rzeczach trudnych. Mamy nadzieję, że jedna z uczestniczek warsztatów nie przestanie słuchać swojego serca i zostanie aktorką – tak jak o tym marzy. Kto wie może kiedyś to ona odwiedzi Bielski szpital pediatryczny jako aktorka naszego Teatru?
Chcemy wierzyć, że nasza wizyta w szpitalu pomogła młodym pacjentom i dała im radość. Każdego kto potrzebuje przeżyć chwile ciepła i nadziei powinien odwiedzić nasz Teatr i zobaczyć Księżniczkę na ziarnku grochu.

 


 

 


 

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana

Samorządowa Instytucja Kultury

Newsletter

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana, w celu korzystania z prowadzonej przez Teatr Lalek Banialuka usługi „Newsletter”. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zapoznałam/em się z Regulaminem świadczenia usługi Newsletter

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana został podłączony do sieci szerokopasmowej w zwiazku z realizacją projektu „Budowa sieci szerokopasmowej dla miasta Bielska-Białej” został zrealizowany przez Urząd Miasta Bielska – Białej przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.


  

Strona internetowa www.banialuka.pl  jest obecnie w przebudowie. Teatr pozyskał środki finansowe aplikując w konkursie o dofinansowanie zadania realizowanego ze środków pozostających w dyspozycji ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego z programu TEATR I TANIEC 2020 – zadanie dodatkowe pn. „ e-witryna. Artystyczne okno na świat”.