2020-03-30
BANIALUKA.LEKTURY DO MATURY

 

TEATR W SIECI

 

Teatr Lalek Banialuka, tak jak wszystkie instytucje kultury w kraju, zawiesił swoją działalność artystyczną. Świat zmaga się z epidemią, która wstrząsnęła ludzkością separując nas od siebie, od obcowania zarówno z kulturą jak i z innymi sferami życia codziennego.  W tych nadzwyczajnych czasach, kiedy Widzowie w trosce o swoje i innych zdrowie pozostają w domach i nie mogą przekroczyć progu naszego Teatru, przygotowaliśmy coś specjalnego! Postanowiliśmy odwiedzić Naszych Młodych Widzów w ich domach aby wesprzeć działania edukacyjnie.
 

Pierwszą naszą inicjatywę skierowaliśmy do tegorocznych maturzystów. To oni w odosobnieniu muszą sobie radzić w przygotowaniach do egzaminu dojrzałości! W ramach walki z monotonią izolacji, przygotowaliśmy dla nich program „Banialuka. Lektury do matury”.
Najbliższe dwa tygodnie uczniowie spędzą z Brunonem Schulzem, wybitną postacią polskiej literatury. Artyści Teatru Lalek Banialuka przeczytają dla nich wszystkie opowiadania ze zbioru „Sklepy cynamonowe” oraz dwa opowiadania ze zbioru „Sanatorium Pod Klepsydrą”. Na kryształowych ekranach pojawią się kolejno: Włodzimierz Pohl, Katarzyna Pohl, Lucyna Sypniewska, Ziemowit Ptaszkowski, Dagmara Włoszek-Rabska, Barbara Rau, Dominika Kaczmarek, Konrad Ignatowski, Maria Byrska, Władysław Aniszewski, Magdalena Obidowska, Radosław Sadowski, Piotr Tomaszewski, Małgorzata Bulska, Adam Milewski, Tomasz Sylwestrzak i Ryszard Sypniewski oraz Jacek Popławski – dyrektor Teatru.
Dodatkowo przy współpracy z Akademią Techniczno-Humanistyczną, merytorycznie wesprze nasze działania prof. ATH dr hab. Marek Bernacki – dziekan Wydziału Humanistyczno-Społecznego ATH w Bielsku-Białej, literaturoznawca i miłoszolog, który przeprowadzi młodych poszukiwaczy wiedzy maturalnej przez meandry twórczości Brunona Schulza i przybliży sylwetkę pisarza.

Będziemy czytać dopóty, dopóki Teatr nie wróci do tradycyjnego obcowania ze sztuką.

Program „Banialuka. Lektury do matury” można oglądać od 25.03. Codziennie o godzinie 19:00 na profilu społecznościowym FB Teatru Lalek Banialuka emitowany jest nowy odcinek, kolejne opowiadanie wybitnej prozy Schulza w znakomitych interpretacjach naszych artystów. Archiwalne odcinki można oglądać na kanale YouTube i stronnie internetowej w zakładce Aktualności.

Teatr Lalek Banialuka – teatr dla każdego, teatr w Twoim domu!

 


 

BANIALUKA. LEKTURY DO MATURY. 

 BRUNO SCHULZ  "SKLEPY CYNAMONOWE"

 

 

 
Jacek Popławski - zapowiedź   prof. Marek Bernacki - wprowadzenie do Schulza

 

 
Włodzimierz i Katarzyna Pohl - SIERPIEŃ   Lucyna Sypniewska - NAWIEDZENIE

 

 
Ziemowit Ptaszkowski - PTAKI   Dagmara Włoszek - MANEKINY

 

 
Jacek Popławski - TRAKTAT O MANEKINACH ALBO WTÓRA KSIĘGA RODZAJU    Barbara Rau - TRAKTAT O MANEKINACH. CIĄG DALSZY 

 

 
Dominika Kaczmarek - TRAKTAT O MANEKINACH. DOKOŃCZENIE   Konrad Ignatowski - NEMROD

 

 
Maria Byrska - PAN   Władysław Aniszewski - PAN KAROL

 

 

Magdalena Obidowska, Radosław Sadowski - SKLEPY CYNAMONOWE

  Piotr Tomaszewski - ULICA KROKODYLI

 

 
Małgorzata Bulska - KARAKONY   Adam Milewski - WICHURA

 

 
 Tomasz Sylwestrzak - NOC WIELKIEGO SEZONU   SANATORIUM POD KLEPSYDRĄ
Ryszard Sypniewski
SAMOTNOŚĆ / OSTATNIA UCIECZKA OJCA

 

 


 

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana

Samorządowa Instytucja Kultury

Newsletter

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana, w celu korzystania z prowadzonej przez Teatr Lalek Banialuka usługi „Newsletter”. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zapoznałam/em się z Regulaminem świadczenia usługi Newsletter

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana został podłączony do sieci szerokopasmowej w zwiazku z realizacją projektu „Budowa sieci szerokopasmowej dla miasta Bielska-Białej” został zrealizowany przez Urząd Miasta Bielska – Białej przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.


  

Projekt Surfuj z kulturą i poznaj magię teatru
dofinansowano ze środków Ministra Kultury 
i Dziedzictwa Narodowego  pochodzących
z Funduszu Promocji Kultury.