2020-04-21
BANIALUKA. LEKTURY DO MATURY. cz. 2

 

BANIALUKA. LEKTURY DO MATURY 2.

„ROMATYZM”

 

 

Drodzy Widzowie, drodzy Maturzyści!

Nasz cykl „Lektury do matury” powraca z wielką siłą ROMANTYZMU. Zwrócimy uwagę na życie wewnętrzne człowieka. Na jego duchowość, uczucia, emocje, na odrębność jednostki ludzkiej, jej odmienność i indywidualność. Skupimy się na genialnej twórczości ADAMA MICKIEWICZA, który - wydając w roku 1822 w Wilnie swój debiutancki tomik „Ballady i romanse” - korzystał z twórczości niemieckich preromantyków: Schillera, Goethego i Bürgera. Dlatego też symbolicznie nasz program rozpoczniemy od czytania „Króla Olch” Johanna Wolfganga Goethego w wykonaniu Marii Byrskiej,a zamkniemy cykl prekursorską balladą romantyczną „Lenora” Gottfrieda Augusta Bürgera (powstałą w 1774 roku) w interpretacji Dagmary Włoszek-Rabskiej. W naszym ujęciu to zakończenie będzie niespodzianką, gdyż utrzymane jest w nowoczesnym stylu „romantyzm z przymrużeniem oka”. Następnie spotkamy się ponownie z wszystkimi artystami naszego teatru oraz samym Mickiewiczem. Całość programu zakończy spektakl „Ballady i romanse" zrealizowany w Teatrze Lalek Banialuka w reżyserii Pawła Aignera.

Czas epidemii zmienił nasze życie diametralnie. Dla nas jest on czasem intensywnej pracy i pięknych znajomości „w sieci”. Tak poznaliśmy właśnie prof. Marka Bernackiego, dziekana Wydziału Humanistyczno-Społecznego Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Telefonicznie
i internetowo. Jesteśmy dumni z tej znajomości i nad wyraz doceniamy wkład pana Profesora w naszą edukacyjną pomoc dla maturzystów. Jesteśmy zachwyceni wykładami, które przygotował specjalnie dla naszego programu.

W czytaniach biorą udział: Małgorzata Bulska, Maria Byrska, Dominika Kaczmarek, Magdalena Obidowska, Katarzyna Pohl, Barbara Rau, Lucyna Sypniewska, Dagmara Włoszek-Rabska, Władysław Aniszewski, Konrad Ignatowski, Adam Milewski, Włodzimierz Pohl, Ziemowit Ptaszkowski, Radosław Sadowski, Tomasz Sylwestrzak, Ryszard Sypniewski i Piotr Tomaszewski.

Druga część programu „Banialuka. Lektury do matury” dedykowana tegorocznym maturzystom
i miłośnikom literatury oraz poezji, znajdziecie na naszym profilu społecznościowym FB codziennie, od 20 kwietnia do 4 maja, o godzinie 19:00.  Wszystkie odcinki archiwizowane są na stronie Teatru oraz kanale YouTube.

 

ZAPRASZAMY!

 


 

 

 
ROMANTYZM - wprowadzenie prof. Marek Bernacki   KRÓL OLCH - czyta Maria Byrska

 

 
ROMANTYCZNOŚĆ - czyta Piotr Tomaszewski   ŚWITEZIANKA - cztają: Dominika Kaczmarek, Adam Milewski

 

 
PANI TWARDOWSKA - czyta Włodzimierz Pohl   LILJE - czytają Małgorzata Bulska, Katarzyna Pohl

 

 
POWRÓT TATY - czyta Konrad Ignatowski   RYBKA - czyta Magdalena Obidowska

 

 
RĘKAWICZKA - czyta Władysław Aniszewski   KURHANEK MARYLI - czyta Barabara Rau

 

 
TO LUBIĘ - czyta Ziemowit Ptaszkowski   ŚWITEŹ - czytają Lucyna i Ryszard Sypniewscy

 

 
DUDARZ - czyta Tomasz Sylwestrzak   UPIÓR - czyta Radosław Sadowski

 

   
LENORA - czyta Dagmara Włoszek-Rabska    

 

 


 

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana

Samorządowa Instytucja Kultury

Newsletter

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana, w celu korzystania z prowadzonej przez Teatr Lalek Banialuka usługi „Newsletter”. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zapoznałam/em się z Regulaminem świadczenia usługi Newsletter

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana został podłączony do sieci szerokopasmowej w zwiazku z realizacją projektu „Budowa sieci szerokopasmowej dla miasta Bielska-Białej” został zrealizowany przez Urząd Miasta Bielska – Białej przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.


  

Projekt Surfuj z kulturą i poznaj magię teatru
dofinansowano ze środków Ministra Kultury 
i Dziedzictwa Narodowego  pochodzących
z Funduszu Promocji Kultury.