2020-05-13
DZIEŃ TEATRU PUBLICZNEGO W BANIALUCE

 

TEATRALNE ŚWIĘTO 

 

DZIEŃ TEATRU PUBLICZNEGO 2020. BEZ KOLEJEK I BEZ WIDZÓW, ALE RAZEM – to słowa, które zwięźle oddają ideę tegorocznej edycji wydarzenia organizowanego od 2015 roku przez Instytut Teatralny w Warszawie. I tym razem, choć w ograniczonej przez pandemię formie, Teatr Lalek Banialuka weźmie w niej udział.

Internet w ostatnich dwóch miesiącach stał się substytutem łączącym Teatr z Widzem. Nie dostarcza nam jednak, po obu stronach rampy, niepowtarzalnych przeżyć wynikających z bezpośredniego kontaktu z widzem. W sposób naturalny stał się niezbędnym narzędziem do podtrzymania relacji, jednak czy ta relacja jest unikatowa? Czy stanowi nową jakość, czy jest alternatywą odbioru sztuki? Trudno teraz znaleźć właściwą odpowiedź. Z pewnością jest jedyną z możliwych form „wyjścia” do teatru. Aktor i widz pozostają jednak sami w czterech ścianach swoich domów, bez możliwości artystycznego spotkania człowieka z człowiekiem. Trudno jest znaleźć w sobie zgodę na taki stan rzeczy i wyobrazić sobie, że jeszcze długo taka rzeczywistość mogłaby nam towarzyszyć. Pozostając jednak w sytuacji bez wyjścia, przyjmujemy ją z pokorą i wierzymy, że trudny czas epidemii zakończy się niebawem.

Podczas tegorocznego święta – Dnia Teatru Publicznego – nie będzie kolejek pod naszym teatrem, nie odwiedzą nas tłumnie dzieci z rodzicami i wnuki z dziadkami. Będzie nam tego bardzo brakowało! Mamy jednak ogromną nadzieję, że spotkają się Państwo z nami przed monitorami swoich komputerów. Tym razem zapraszamy jednak nie na spektakl, a na film. Sięgniemy naszą pamięcią wstecz. Wyznacznikiem będzie tu czas, sprzed 13 marca 2020 roku, a więc zanim w murach Banialuki zatrzymało się tętno artystycznego życia.

Film „Mój Teatr – Nasz Teatr”, który przygotowaliśmy specjalnie na Dzień Teatru Publicznego, to opowieść o ludziach sceny. Siedemnastu aktorom naszego teatru zadaliśmy po cztery takie same pytania. Jakie uzyskaliśmy odpowiedzi? Czy są to tylko wspomnienia? Z pewnością nie. Artyści Banialuki otwierają przed Państwem swoje wewnętrzne teatry, abyście mogli poznać aktora od kulis. Jego wrażliwość na sztukę i otacząjący świat. Punkty zwrotne, które przyciągnęły ich do Banialuki, gdzie wspólnie tworzą teatr żywy: pełen emocji i pełen refleksji. Osobiste wypowiedzi stworzyły w filmie wspólną historię. Opowieść o nas i o was – bo przecież teatr to my. Jesteśmy, działamy, #czekamy.

 

                               

Bądźcie z nami 22 maja o godzinie 19:00 na profilu społecznościowym FB, kanale YT oraz stronie internetowej Teatru!

 


 

         

 

 


 

 

Mój Teatr  Nasz Teatr 

 

 

 

 

 


 

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana

Samorządowa Instytucja Kultury

Newsletter

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana, w celu korzystania z prowadzonej przez Teatr Lalek Banialuka usługi „Newsletter”. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zapoznałam/em się z Regulaminem świadczenia usługi Newsletter

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana został podłączony do sieci szerokopasmowej w zwiazku z realizacją projektu „Budowa sieci szerokopasmowej dla miasta Bielska-Białej” został zrealizowany przez Urząd Miasta Bielska – Białej przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.


  

Projekt Surfuj z kulturą i poznaj magię teatru
dofinansowano ze środków Ministra Kultury 
i Dziedzictwa Narodowego  pochodzących
z Funduszu Promocji Kultury.