2020-05-29
DZIEŃ DZIECKA Z KRÓLEM MACIUSIEM PIERWSZYM!

 

 

 

DZIEŃ DZIECKA Z KRÓLEM MACIUSIEM PIERWSZYM!

 

 

W tym roku świętowanie Dnia Dziecka w Banialuce będzie pozbawione gwaru i śmiechu dzieci w foyer naszego teatru oraz emocji na widowni. Nie potrafimy jednak zrezygnować z bezcennych dla nas uśmiechów i radości. Dlatego chcemy, by dzieci i ich rodzice przyjęli od nas e-prezent w postaci spektaklu online.

Zastanawiając się nad doborem repertuaru w pierwszej kolejności pomyśleliśmy o wybitnej postaci Janusza Korczaka – „ojca cudzych dzieci” i jego heroicznej walce o godność i miłość, na jakie zasługuje każdy człowiek. Korczak obserwując życie dzieci i uczestnicząc w nim, sformułował własny katalog należnych dziecku praw, w którym umieścił: prawo do szacunku, prawo do niewiedzy, prawo do niepowodzeń i łez, prawo do upadków, prawo do własności, prawo do tajemnicy, prawo do radości, prawo do wypowiadania swoich myśli i uczuć oraz prawo do dnia dzisiejszego, w którym dziecko pragnie być tym, kim jest w tym momencie. Dla dziecka liczy się bowiem teraźniejszość, bieżąca chwila, a nie przyszłość ani przeszłość.

Dlatego jako e-prezent wybraliśmy dla was wyjątkowe przedstawienie „Król Maciuś Pierwszy”, które pobudza do myślenia i do zastanowienia się nad samotnością dziecka wobec zadań i wyzwań, które niesie mu świat dorosłych. W spektaklu wyreżyserowanym przez Konrada Dworakowskiego pada niewiele słów, mimo tego podejmuje ono ważne tematy, jak odpowiedzialność za siebie i innych oraz ponadczasową potrzebę przyjaźni i bliskości. Przedstawienie otrzymało Nagrodę Złocisty – Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „Korczak” w Warszawie. Z tych wszystkich powodów wydaje się uzasadnionym pretekstem do wspólnego świętowania Dnia Dziecka.

Emisja spektaklu „Król Maciuś Pierwszy” odbędzie się w niedzielę 31 maja br. Link do spektaklu będzie dostępny od godziny 11:00 do 18:00 na profilu społecznościowym FB oraz na kanale YT teatru. Zorganizujmy wspólne oglądanie spektaklu przeprowadzając dzieci i młodzież przez świat myśli
i pytań. Jak pisał Korczak: „Dziecko jest cudzoziemcem, nie rozumie języka, nie zna kierunku ulic, nie zna praw i zwyczajów. […] Potrzebny jest przewodnik, który grzecznie odpowie na pytanie”. Cytując prekursora współczesnej myśli pedagogicznej, bądźmy przewodnikami nie tylko w tym świątecznym dniu, ale zawsze!

WYDARZENIE MOŻNA OGLĄDAĆ POD LINKIEM


 

fot. Agnieszka Morcinek-Kliś

 


 

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana

Samorządowa Instytucja Kultury

Newsletter

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana, w celu korzystania z prowadzonej przez Teatr Lalek Banialuka usługi „Newsletter”. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zapoznałam/em się z Regulaminem świadczenia usługi Newsletter

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana został podłączony do sieci szerokopasmowej w zwiazku z realizacją projektu „Budowa sieci szerokopasmowej dla miasta Bielska-Białej” został zrealizowany przez Urząd Miasta Bielska – Białej przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.


  

Strona internetowa www.banialuka.pl  jest obecnie w przebudowie. Teatr pozyskał środki finansowe aplikując w konkursie o dofinansowanie zadania realizowanego ze środków pozostających w dyspozycji ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego z programu TEATR I TANIEC 2020 – zadanie dodatkowe pn. „ e-witryna. Artystyczne okno na świat”.