2020-06-15
NAGRODY PREZYDENTA W DZIEDZINIE TEATRU

 

NAGRODY PREZYDENTA MIASTA BIELSKA-BIAŁEJ W DZIEDZINIE TEATRU PRZYZNANE!

 

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest na całym świecie od 1962 roku. Data 27 marca upamiętnia pierwszy sezon Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku.  W tym roku, z powodu trwającej  epidemii związanej z koronawirusem, marcowe święto Teatru w Bielsku-Białej zostało odwołane. Nie mogły zatem zostać wręczone tradycyjne Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie teatru. Uroczystość musiała poczekać na sprzyjający moment. Okazją do wręczenia nagród stała się premiera spektaklu „W górę” w Teatrze Polskim w dniu 14 czerwca.

Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej – Jarosława Klimaszewskiego zostały przyznane artystom i pracownikom obu bielskich teatrów.  W Teatrze Lalek Banialuka zaszczyt ten przypadł Marii Byrskiej – aktorce o szerokim emploi artystycznym, nagradzanej na wielu festiwalach m.in. Festiwalu „Korczak dzisiaj” w Warszawie. Bielska widownia podziwiała talent artystki w przedstawieniach: „Gwiazda” w reż. Bogusława Kierca, ”, „Księga dżungli”, w reż. Ewy Piotrowskiej, „Ballady i romanse”, „Zielona Gęś”  oraz „Tuwim i…”, które wyreżyserował Paweł Aigner. Nagrodę Prezydenta Miasta otrzymał również, ulubieniec bielskiej publiczności Radosław Sadowski – aktor, który stworzył wybitne i niepowtarzalne kreacje aktorskie w „Zielonym Wędrowcu” w reż. Pawała Aignera „Tristanie i Izoldzie” w reż. Petra Nosalka, „Wężu” i „Złotym kluczu” w reż. Janusza Ryl-Krystianowskiego, „Zielona Gęś” w reż. Pawła Aignera,  „Smacznego, Proszę Wilka!” w reż. Marty Guśniowskiej, „Krawcu Niteczce” w reż. Honoraty Mierzejewskiej-Mikosza. Rok 2019 przyniósł artyście indywidualną nagrodę aktorską za rolę Zajączka w spektaklu „Smacznego, proszę Wilka!” podczas 10. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA 2019 w Rzeszowie.

 

Gratulujemy!  

 


fot. Mateusz Taranowski / Teatr Polski

 


 

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana

Samorządowa Instytucja Kultury

Newsletter

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana, w celu korzystania z prowadzonej przez Teatr Lalek Banialuka usługi „Newsletter”. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zapoznałam/em się z Regulaminem świadczenia usługi Newsletter

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana został podłączony do sieci szerokopasmowej w zwiazku z realizacją projektu „Budowa sieci szerokopasmowej dla miasta Bielska-Białej” został zrealizowany przez Urząd Miasta Bielska – Białej przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.


  

Strona internetowa www.banialuka.pl  jest obecnie w przebudowie. Teatr pozyskał środki finansowe aplikując w konkursie o dofinansowanie zadania realizowanego ze środków pozostających w dyspozycji ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego z programu TEATR I TANIEC 2020 – zadanie dodatkowe pn. „ e-witryna. Artystyczne okno na świat”.