2020-06-21
NADCHODZI PRAPREMIERA TUTU

 

Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza

Albert Einstein

 

Wyobraźnia to umiejętność kreowania, ożywiania i uatrakcyjniania rzeczywistości. To bezcenny dar tworzenia obrazów przy wykorzystaniu twórczej swobody umysłu. To podróż w nieznane. Wyobraźnia ma potencjał kształtowania inteligencji małego człowieka. Dziecko nie jest ograniczone schematami, tak jak dorosły, a jego naturalna ciekawość świata jest szansą na życie pełne przygód i wiary we własne możliwości. Dziś w dobie szumu medialnego i zalewu informacji stajemy przed wyzwaniem: jak ochronić nasze dzieci przed utratą wyobraźni?

Odkrywanie zdolności dziecka to przywilej i obowiązek rodziców. To oni od samego początku towarzyszą dziecku w poznawaniu świata. Czy jednak robią to z wyobraźnią? Dodatkowe zajęcia, zamiast być kreatywną formą spędzania czasu, ograniczają się czasami do szlifowania wiedzy i umiejętności. Kształcimy zatem pokolenie świetnych specjalistów bez wyobraźni. I co dalej? Refleksja nad wyobraźnią dziecka w świecie szablonów wydaje się konieczna!

W Teatrze Lalek Banialuka powstał spektakl pełen dziecięcej wyobraźni. Nieograniczonej żadnym schematem. Balbin – młody chłopak, utknął w tajemniczej krainie – Wielkiej Gdybie. To świat magiczny, który żywi się wyobraźnią dzieci. Niestety Balbin nie ma wyobraźni, przez co Wielka Gdyba umiera. Jej strażnicy: Tutu, Dunder i Świst nie potrafią sobie poradzić z tą sytuacją.

Ich odmienne charaktery są wybuchową mieszanką, która doprowadza do śmiechu i wywołuje radość, ale nie stanowi antidotum na grożące krainie niebezpieczeństwo. Potrzebują pomocy superbohatera, który uratuje Wielką Gdybę. Decydują się na uprowadzenie Lorki, dziewczynki, która ma niesamowitą wyobraźnię, lecz nie ma z kim dzielić swoich wymyślonych przygód. Rodzice bardzo ją kochają, jednak z powodu licznych obowiązków nie potrafią znaleźć z córką wspólnego języka. Przygoda w Wielkiej Gdybie zmieni wszystkich na zawsze. Czy kraina Wielkiej Wyobraźni zostanie uratowana? Czy Lorka
i rodzice zaczną się lepiej rozumieć? Czy Balbin obudzi w sobie wyobraźnię?  Czy wesołe stwory pozostaną przyjaciółmi?

Tutu to familijna przygoda na miarę popkulturowych hitów, takich jak Jumanji, Potwory i spółka czy Opowieści z Narnii, na której będzie bawić się cała rodzina. Spektakl powstał z myślą o dzieciach w wieku wczesnoszkolnym. Oprócz solidnej dawki dobrej zabawy stara się zaszczepić zarówno w dzieciach, jak i w dorosłych potrzebę fantazjowania i uruchamiania wyobraźni.

Pamiętajmy, że marzenia budują naszą przyszłość. „Jeżeli potrafisz coś wymarzyć, potrafisz także to osiągnąć” – mawiał Walt Disney.

Do zobaczenie w Banialuce, Twoim Miejscu przygód i marzeń.

 

Prapremiera 28 czerwca, godzina 11:00 i 17:00!

TUTU
Katarzyna Mazur-Lejman

reżyseria Roksana Miner, scenografia Mateusz Mirowski, muzyka Grzegorz Mazoń, reżyseria światła Maciej Iwańczyk

obsada: Małgorzata Bulska, Katarzyna Pohl, Dagmara Włoszek-Rabska, Konrad Ignatowski, Adam Milewski, Włodzimierz Pohl, Ziemowit Ptaszkowski, Radosław Sadowski.

Wszystkim twórcom życzymy POWODZENIA!!!

 


     Plakat do spektaklu TUTU, autorstwa Mateusza Mirowskiego                                                 

 

                                                         

 


 

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana

Samorządowa Instytucja Kultury

Newsletter

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana, w celu korzystania z prowadzonej przez Teatr Lalek Banialuka usługi „Newsletter”. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zapoznałam/em się z Regulaminem świadczenia usługi Newsletter

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana został podłączony do sieci szerokopasmowej w zwiazku z realizacją projektu „Budowa sieci szerokopasmowej dla miasta Bielska-Białej” został zrealizowany przez Urząd Miasta Bielska – Białej przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.


  

Strona internetowa www.banialuka.pl  jest obecnie w przebudowie. Teatr pozyskał środki finansowe aplikując w konkursie o dofinansowanie zadania realizowanego ze środków pozostających w dyspozycji ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego z programu TEATR I TANIEC 2020 – zadanie dodatkowe pn. „ e-witryna. Artystyczne okno na świat”.