BALLADYNA

Juliusz Słowacki

 

reżyseria Petr Nosálek
scenografia Eva Farkašová
muzyka Marcin Mirowski

 

Premiera 11 marca 2007

 

Balladyna Juliusza Słowackiego w reżyserii Petra Nosálka to pomysłowe przeniesienie świata klasyki polskiej literatury do świata teatru plastycznego. W tej interpretacji, obok aktorów, postaci dramatu odgrywają olbrzymie lalki ludzkich rozmiarów. Atrakcyjne, wysmakowane kostiumy będące przemyślanym połączeniem konwencji i stylów (autorstwa znanej scenografki Evy Farkašovej) oraz oryginalne pomysły scenograficzne wprowadzają do spektaklu element piękna, tajemnicy, magii i baśniowości. Towarzyszy im równie nastrojowa muzyka Marcina Mirowskiego, ciekawie punktująca napięcie dramatyczne.

Postaci Słowackiego, w znakomitej interpretacji aktorów Banialuki, są złożone charakterologiczne i pełne kontrastów. Uwikłane we wzajemne konflikty i powiązania stanowią żywą materię siatki tragicznych zdarzeń przedstawionych w dramacie. Postać Balladyny (niezwykła kreacja aktorska Magdaleny Obidowskiej) kobiety bezwzględnie dążącej do realizacji własnych celów i dla ich spełnienia nie wahającej się przed niczym przywołuje pytanie o granice występku, a także zagubioną moralność współczesnych czasów. Ale nie tylko. Balladyna to także opowieść o tajemnej naturze miłości. Równie ważnymi pytaniami, które spektakl stawia przed widzem są problem odpowiedzialności i świadomości zbiorowej, temat władzy i kwestie narodowe. Istotną wartość Balladyny stanowi także literacka polszczyzna, której często trudno doszukać się we współczesnym, zdominowanym przez język mediów świecie.
Znakomici artyści, znani z oryginalnych pomysłów i umiejętności nawiązania mądrego dialogu z młodzieżą stworzyli przedstawienie z inscenizacyjnym rozmachem, o wysokich wartościach etycznych, a także zawierające współcześnie brzmiące przesłanie.

 Przedstawienie dla młodzieży i dorosłych.

Czas trwania 1 godz. 40 min.
 Ceny biletów:
- bilet indywidualny - młodzież - 27 zł
- bilet indywidualny - dorośli - 31 zł
- bilet grupowy - 21 zł

 


 

Galeria zdjęć ( Autor zdjęć: fot. Agnieszka Morcinek )

KIEDY GRAMY

Powrót

2007-10-18

    • Udział w II Przeglądzie Teatralnym Forma 2007 w Kielcach – prezentacja przedstawienia "Balladyna" Juliusza Słowackiego w reżyserii Petra Nosálka - Kielce, Kieleckie Centrum Kultury

2009-10-29

    • Udział w XXXI Krośnieńskich Dniach Teatralnych – edycja jesienna – prezentacja przedstawienia "Balladyna" Juliusza Słowackiego w reżyserii Petra Nosálka - Krosno, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza

 


 

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana

Samorządowa Instytucja Kultury

Newsletter

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana, w celu korzystania z prowadzonej przez Teatr Lalek Banialuka usługi „Newsletter”. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zapoznałam/em się z Regulaminem świadczenia usługi Newsletter

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana został podłączony do sieci szerokopasmowej w zwiazku z realizacją projektu „Budowa sieci szerokopasmowej dla miasta Bielska-Białej” został zrealizowany przez Urząd Miasta Bielska – Białej przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.


  

Strona internetowa www.banialuka.pl  jest obecnie w przebudowie. Teatr pozyskał środki finansowe aplikując w konkursie o dofinansowanie zadania realizowanego ze środków pozostających w dyspozycji ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego z programu TEATR I TANIEC 2020 – zadanie dodatkowe pn. „ e-witryna. Artystyczne okno na świat”.