PIERŚCIEŃ I RÓŻA

William Makepeace Thackeray

 

reżyseria Paweł Aigner

scenografia Pavel Hubička

muzyka Zbigniew Karnecki


William Makepeace Thackeray to XIX-wieczny angielski pisarz, dziennikarz i satyryk. Jego baśń dla dzieci i młodzieży Pierścień i róża cieszy się niesłabnącą popularnością do dnia dzisiejszego. Historia księcia Lulejki - prawowitego władcy Paflagonii, który przed latami został pozbawiony królestwa przez swojego wuja, jest klasyczną baśnią o miłości, wychwalającą cnotę skromności i honoru, a ganiącą pychę, chciwość i niecierpliwość. Czarodziejskie przedmioty dają złudne poczucie chwilowego szczęścia. Z niezauważonej przez nikogo cichej służącej, Rózia przekształca się nagle za sprawą pierścienia w piękną kobietę, w której zakochuje się każdy mężczyzna - od króla po drwala. Czy jednak Rózia jest szczęśliwa otoczona tyloma adoratorami? Gdzie w tym wszystkim prawdziwa miłość? Akcja obfituje w intrygi, wydarzenia się kumulują, a bohaterowie przeżywają w miarę rozwoju fabuły coraz ciekawsze przygody. Gburia-Furia, księżniczka Angelika, książę Bulbo, Czarna Wróżka - to tylko kilka postaci, które swą zadziwiającą energią porywają odbiorców w wykreowany przez siebie świat. Wspólnie z nimi widzowie Teatru Banialuka mają szansę spędzić magiczne chwile w krainie Paflagonii.
Scenografia i kostiumy autorstwa Pavla Hubicki, oryginalna choreografia Karoliny Garbacik, piękna muzyka Zbigniewa Karneckiego do znakomitych piosenek Macieja Wojtyszki i energetyzująca reżyseria Pawła Aignera dają nowe życie XIX-wiecznemu tekstowi Thackeraya.
Przygody zmierzają do szczęśliwego finału, ale refleksje w umysłach odbiorców pozostaną na długo. Czy aby na pewno po to, by szczerze kochać potrzebujemy otaczać się gadżetami dodającymi nam splendoru? Amulety, drobne przedmioty rzekomo przynoszące szczęście, czarodziejskie figurki - czy naprawdę przyciągają miłość? A może nie potrzebujemy uciekać się do żadnej magii, tylko wystarczy cierpliwie i wytrwale przeżyć trudne chwile odtrącenia wpisane w nasze życie, by potem zakosztować szczęścia przy boku drugiej, życzliwej nam osoby?

 


Przedstawienie dla widzów od 10 lat.

Czas trwania 1 godz. 30 min.


Ceny biletów:
- bilet indywidualny - dzieci - 22 zł
- bilet indywidualny - dorośli - 28 zł
- bilet grupowy - 19 zł

Galeria zdjęć ( Autor zdjęć: Agnieszka Morcinek-Kliś )

KIEDY GRAMY

Powrót

autor

  • William Makepeace Thackeray

przekład

  • Zofia Rogoszówna

adaptacja

  • Henryka Królikowska

teksty piosenek

  • Maciej Wojtyszko

reżyseria

  • Paweł Aigner

scenografia

  • Pavel Hubička

muzyka

  • Zbigniew Karnecki

choreografia

  • Karolina Garbacik

2013/2014

2019/2020

2014-06-06

    • Udział w VI Festiwalu Spektakli dla Dzieci "Mała Talia" w Tarnowie - prezentacja przedstawienia "Pierścień i róża" Williama Makepeace’a Thackeray’a w reżyserii Pawła Aignera - Tarnów, Teatr im. Ludwika Solskiego, Duża Scena

 


 

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana

Samorządowa Instytucja Kultury

Newsletter

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana, w celu korzystania z prowadzonej przez Teatr Lalek Banialuka usługi „Newsletter”. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zapoznałam/em się z Regulaminem świadczenia usługi Newsletter

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana został podłączony do sieci szerokopasmowej w zwiazku z realizacją projektu „Budowa sieci szerokopasmowej dla miasta Bielska-Białej” został zrealizowany przez Urząd Miasta Bielska – Białej przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.


  

Strona internetowa www.banialuka.pl  jest obecnie w przebudowie. Teatr pozyskał środki finansowe aplikując w konkursie o dofinansowanie zadania realizowanego ze środków pozostających w dyspozycji ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego z programu TEATR I TANIEC 2020 – zadanie dodatkowe pn. „ e-witryna. Artystyczne okno na świat”.