WĄŻ

Marta Guśniowska

 

reżyseria Janusz Ryl-Krystianowski

scenografia Julia Skuratova

muzyka Robert Łuczak

ruch sceniczny Ewelina Ciszewska

 

Premiera 14 września 2014

 

Dlaczego wąż nie ma rąk ani nóg? Czy nie byłby doskonalszy z kończynami? Główny bohater widowiska „Wąż” z pewnością byłby zdecydowanie mniej wkurzony. Nie denerwowałby się dostając rękawiczki na imieniny, a popularne zwroty typu: „w nogi”, „jest mi to na rękę”, czy „ręce do góry” nie wywoływałyby u niego złości. Wąż postanawia więc zaradzić swojej niedoli i wyrusza na poszukiwanie rąk i nóg. W podróży towarzyszą mu Chomik i Gekon, a całą historię opowiada kochający zwierzęta narrator. Na swojej drodze bohaterowie spotykają Wróżkę Zębuszkę, Magika, Królika, Pająka i Ptaka, a w końcu samego Boga. Podróż pozwala im zrozumieć i dostrzec to co najważniejsze: wartość przyjaźni i piękno bycia sobą. Bohaterowie przekonują się, że prawdziwa magia kryje się w codzienności, a dzięki tolerancji i akceptacji cudzej inności nasz świat staje się bardziej różnorodny i interesujący.

Twórcy widowiska Janusz Ryl-Krystianowski (reżyseria), Julia Skuratova (scenografia) i Robert Łuczak (muzyka) wykreowali na scenie niebanalny, magiczny świat. Interesująca scenografia, porywająca muzyka i sprawna gra aktorska wciągają w magiczny świat teatru i zachęcają do uważnego śledzenia losów bohaterów. Dowcipny i bliski dzieciom tekst pełen gier językowych i współczesnych odniesień jest jednocześnie łatwy do zrozumienia i poetycki. Dodatkowo nietuzinkowe lalki skonstruowane z wykorzystaniem instrumentów muzycznych pobudzają dziecięcą wyobraźnię, a  nawiązania do zakulisowych trików i tajników pracy na scenie pozwalają dzieciom zrozumieć ideę magii teatru. Całość tworzy wartościowe widowisko dla dzieci i rodzin.

Kiedy magia teatru łączy się z magią codzienności powstaje przedstawienie, które przenosi młodych widzów do krainy wysmakowanej estetyki zamieszkałej przez sympatyczne postaci. Poprzez identyfikację z bohaterami młodzi widzowie mogą oswoić i zniwelować własne lęki i niepokoje, a co najważniejsze dostrzec i docenić swoją wyjątkowość.

Janusz Ryl-Krystianowski, Julia Skuratova i Robert Łuczak są już znani bielskiej widowni przede wszystkim jako twórcy wielokrotnie nagradzanego i wysoko ocenianego przez krytykę i publiczność spektaklu „Złoty klucz”.
 Przedstawienie dla widzów od 7 lat.

Czas trwania 60 min.
 Ceny biletów:
- bilet indywidualny - dzieci - 19 zł
- bilet indywidualny - dorośli - 24 zł
- bilet grupowy - 17 zł

Galeria zdjęć ( Autor zdjęć: )

KIEDY GRAMY

Powrót

autor

  • Marta Guśniowska

reżyseria

  • Janusz Ryl-Krystianowski

scenografia

  • Julia Skuratova

muzyka

  • Robert Łuczak

ruch sceniczny

  • Ewelina Ciszewska

2014/2015

2015-04-15

    • Udział w XXI Dziecięcych Spotkaniach Teatralnych w Gliwicach – prezentacja przedstawienia "Wąż" Marty Guśniowskiej w reżyserii Janusza Ryla-Krystianowskiego - Gliwice, Gliwicki Teatr Muzyczny, Scena przy Nowym Świecie

 


 

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana

Samorządowa Instytucja Kultury

Newsletter

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana, w celu korzystania z prowadzonej przez Teatr Lalek Banialuka usługi „Newsletter”. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zapoznałam/em się z Regulaminem świadczenia usługi Newsletter

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana został podłączony do sieci szerokopasmowej w zwiazku z realizacją projektu „Budowa sieci szerokopasmowej dla miasta Bielska-Białej” został zrealizowany przez Urząd Miasta Bielska – Białej przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.


  

Strona internetowa www.banialuka.pl  jest obecnie w przebudowie. Teatr pozyskał środki finansowe aplikując w konkursie o dofinansowanie zadania realizowanego ze środków pozostających w dyspozycji ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego z programu TEATR I TANIEC 2020 – zadanie dodatkowe pn. „ e-witryna. Artystyczne okno na świat”.