Złoty Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis dla Teatru Banialuka


22 września w siedzibie Teatru Lalek Banialuka odbyła się uroczystość z okazji 70-lecia teatru. Jubileusz był znakomitą okazją do wręczenia licznych odznaczeń państwowych, w tym przyznanego Teatrowi Banialuka najważniejszego odznaczenia w dziedzinie kultury Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Złotym Medalem Gloria Artis uhonorowano też dyrektor teatru Lucynę Kozień. Wszystkie odznaczenia – w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wręczył Jan Chrząszcz Wicewojewoda Śląski.
Medale  „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” otrzymali aktorzy od wielu lat związani z Banialuką. Srebrny – Ryszarda Sypniewski, Brązowe – Magdalena Obidowska, Włodzimierz Pohl, Piotr Tomaszewski i Lucyna Sypniewska.
W tym dniu wieloletni pracownicy teatru uhonorowani zostali Medalami za Długoletnią Służbę. Złotymi Medalami – aktorzy: Władysław Aniszewski, Maria Byrska, Eugeniusz Jachym i Barbara Rau; pracownicy pracowni teatralnych Halina Piprek i Stanisława Stołowska oraz elektroakustyk Krzysztof Byrski.
Srebrnymi Medalami – specjalista rzemiosł teatralnych, rzeźbiarz Rafał Budnik oraz maszynista sceny Lucjan Rodak.
Brązowymi Medalami – specjalista ds. promocji i reklamy Katarzyna Jacewicz-Marciniak oraz specjalista rzemiosł teatralnych Robert Marciniak.
Obchody były znakomitą okazją do prezentacji wydawnictwa albumowego Banialuka. Bielsko-Biała 70 lat (pod redakcją Lucyny Kozień), który został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Album zawiera bogato ilustrowane podsumowanie działalności teatru. Istotnym elementem książki jest część dokumentacyjna poświęcona działalności teatru w latach 2007-2017. Już niebawem publikacja będzie dostępna na stronie internetowej www.cyfrowa-banialuka.pl
Po uroczystości odbyła się 300. w historii teatru premiera. Zrealizowany z rozmachem spektakl „Buratino” na motywach „Złotego kluczyka” Aleksego Tołstoja w reżyserii Mariána Pecki przeniósł widzów do bajkowej krainy, w której rzeczywistość przeplata się ze światem postaci z teatru lalek. 10-osobowy zespół aktorski przy użyciu całego arsenału środków teatralnych i ponad trzydziestu różnego rodzaju lalek (marionetki, pacynki, jawajki, lalki zmechanizowane i trikowe) za sprawą przygód drewnianego pajacyka opowiada o teatrze i o tym, co jest w życiu najważniejsze.
Publikacja Banialuka. Bielsko-Biała.70 lat została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

Autor zdjęć Darek Dudziak
 


powrót »

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana

SAMORZĄDOWA INSTYTUCJA KULTURY

 

 

 

  

  Wirtualne panoramy

 


Informujemy, że Teatr Lalek Banialuka został przyłączony do sieci szerokopasmowej w ramach projektu pn.: „Budowa sieci szerokopasmowej dla miasta Bielska-Białej”

"Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby"                                                                                                                                        więcej


 

Zapisz się do naszej listy mailingowej i bądź informowany o nowościach.